Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer flat belt arms pulley.
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Outer Diameter | 80" |
| Face Width | 12 inch |
| Usage/Application | Double Beam Crane |
| Bore Diameter | 65 mm (2.5 inch) |
| Capacity | 2 ton |
| Material | Cast Iron |
| Product Type | Manual |
| Construction Type | ARMS TYPE, SOLID, SPLITE TYPE |
| Standard Lift | 6 m |
| Brand | Mahalaxmi |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Panchal Nirmal (Owner)
Mahalaxmi Pulley & Gears
105, Malav Estate, Opp. Nagervel Hanuman, Amraiwadi
Ahmedabad - 380026, Gujarat, India