Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer aluminum worm reduction gearbox, elecon worm reduction gearbox, worm gear reducer, inline helical gearbox, helical reduction gearbox and worm wheel.
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Box Size | 150 |
| Ratio | 100:1 |
| Output Bore Diameter | 42 mm |
| Mounting Type | Flange Mounted (B5) |
| Housing Material | Aluminium |
| Mounting | Flange |
| Packaging Type | box |
| Type | Worm |
| Orientation | Horizontal |
| Country of Origin | Made in India |
| Motor Power (HP) | 5 HP |
| Motor Power | 50HP |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Orientation | Horizontal |
| Power | UP TO 20000NM |
| Size | 2" To As per Requirement |
| Mounting | Flange |
| Input Speed | 1400 rpm |
| Phase | 3 phase |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 17500 / Piece Get Latest Price
| Reducer Type | HORIZONTAL |
| Reduction Ratio | As Per Drawing |
| Center Distance | 175MM TO 960MM |
| Gear Ratio | 05:1 TO 70:1 |
| Rated Power | 0.25 TO 25 HP |
| Mounting Type | FOOT & FLANGE |
| Output Shaft Type | SOLID & HOLLOW |
| Material | CAST IRON |
| Gearbox Body | CAST IRON |
| Ip Rating | STANDED |
| Frequency | STANDED |
| Power | 220KW |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 30HP |
| Orientation | Horizontal |
| Phase | SINGLE |
| Material | MS |
| Output | 10-300 |
| Output Torque | 10-300 |
| Color | BLUE, AS PER REQUIREMENT |
| Usage/Application | INDUSTRIAL |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
| Mounting | FOOT & FLANGE |
| Type | WORM, HELICAL |
₹ 85000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Bronze |
| Orientation | Horizontal |
| Mounting | Foot |
| Gear Type | Helical |
| Power | Up to 20000nm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 13500 / Piece Get Latest Price
| Type | WORM WHEEL |
| Module | 2.5 |
| Brand | Mahalaxmi |
| Surface Treatment | Grinding |
| Usage/Application | Gearbox |
| Color | yellow |
| Material | Brass |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | more than 50HP |
| Orientation | Vertical |
| Type | Helical |
| Mounting | Foot |
| Material | MS |
| Phase | 3 PHASE |
| Output | HOLLOW SHAFT WITH KEYWAY |
| Input | SOLID SHAFT WITH KEYWAY |
| I Deal In | New Only |
| Transmission Ratio | SINGLE, DOUBLE, TRIPLEX AND QUADRIPLEX |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Material | Alllumium |
| Packaging Type | box |
| Brand | imported |
| Gear Type | Worm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Material | MS |
| Gear Type | SMSR |
| Mounting Type | STANDED |
| Brand | MAHALAXMI |
| Power | 2 KW |
| Bore Size | 75MM |
| Speed | 1400RPM |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Panchal Nirmal (Owner)
Mahalaxmi Pulley & Gears
105, Malav Estate, Opp. Nagervel Hanuman, Amraiwadi
Ahmedabad - 380026, Gujarat, India