All kind of Pulley
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Outer Diameter | 80" |
| Groove Section | A,B,C,D,SPA,SPB,SPC,SPZ |
| Product Type | V Belt Pulley |
| Pulley Type | Plate Type |
| Usage/Application | industrail |
| Material | Cast Iron |
| Shape | Round |
| Brand | Mahalaxmi |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Iron, Alluminium, MS, S G Iron |
| Capacity | As per requirement. |
| Product Type | V Belt Pulley |
| Usage/Application | Industrial |
| Number Of Grooves | 1 groove onwards |
| Shape | Circle |
| Surface Finishing | Polished |
| Code No | 8483 |
| Pulley Style | ROUND |
| Section Type | A,B,C,D,E |
| Color | BLUE, BLACK, GREY |
| Brand | MAHALAXMI |
| I Deal In | New and Second Hand |
| Diameter | 40mm onwards |
| Country of Origin | Made in India |
| Features | Rust Proof |
| Is It Rust Proof | Non Rust Proof |
Minimum order quantity: 1 Piece
All size of V belt Pulley available in stock.
Diameter: 2 inch onwards
Belt Size: Any size like A, B, C, D, E, SP size, Z, FHP, V size and more
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Pulley Diameter (OD) | 36 inch |
| Belt Section | A,B,C,D,SPA,SPB,SPC,SPZ |
| Bore Diameter | 25 mm (~1 in) |
| Usage/Application | Lifting Platform |
| Capacity | 2 Ton |
| Mounting Type | Pilot Bore |
| Standard Lift | 12m |
| Pulley Style | V-Groove |
| Material | Cast Iron |
| Number Of Grooves | Multi-Groove |
| Construction Type | Solid |
| Diameter | 100mm |
| Material Grade | FG 200 |
| Brand | Fenner |
| Finish | Standard Paint |
₹ 3200 / Piece Get Latest Price
| Outer Diameter (OD) | 8 inch |
| Capacity | 100kg |
| Outer Diameter | 6 inch (152 mm) |
| Groove Section | B |
| Number of Grooves | 2 |
| Usage/Application | Lifting Platform |
| Bore Type | Pilot Bore |
| Pulley Construction | Spoked / Arm Type |
| Material | Cast Iron |
| Shape | Round |
| Finishing Type | Powder Coated |
| Weight | 10kg |
| Diameter | 100mm |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Belt Section | A,B,C,D,E,SPA,SPB,SPC |
| Taper Bush Size | DEPEND ON SIZE |
| Number Of Grooves | Multi-Groove |
| Usage/Application | Double Beam Crane |
| Capacity | 5 Ton |
| Pitch Diameter | 80 mm |
| Standard Lift | 12m |
| Pulley Width | 125 mm |
| Material | Cast Iron |
| Pulley Type | Multi Rib Pulley |
| Diameter | 200mm |
| Standard | IS 3142 |
| Finish | Blackodised |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Outer Diameter | 80" |
| Face Width | 12 inch |
| Bore Diameter | 25MM TO 2.5" |
| Material | Cast Iron |
| Construction Type | SOLID, SPLITE, ARMS TYPE |
| Product Type | Motorized |
| Surface Finish | Flat Face |
| Hub Type | Hub on One Side |
| Balancing | Dynamically Balanced |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3080 / Piece Get Latest Price
| Product Type | V Belt Pulley |
| Material | Cast Iron |
| Usage/Application | INDUSTRIAL |
| Shape | ROUND |
| Brand | MAHALAXMI |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 10500 / Piece Get Latest Price
| Outside Diameter (OD) | 18 inch |
| Belt Section | B |
| Number of Grooves | 5 |
| Bore Type | Pilot Bore |
| Material | Cast Iron (CI) |
| Bore Diameter | 25 mm |
| Construction | Spoked / Arm Type |
| Pulley Type | Standard V-Pulley |
| Balancing | Unbalanced |
| Finish | Painted |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Outside Diameter (OD) | 18 inch |
| Belt Section | A |
| Number of Grooves | 6 |
| Bore Type | Pilot Bore |
| Material | Cast Iron (CI) |
| Bore Diameter | 25 mm |
| Construction | Solid / Plate Type |
| Pulley Type | Standard V-Pulley |
| Balancing | Dynamic Balancing |
| Finish | Painted |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 12300 / Piece Get Latest Price
| Outside Diameter (OD) | 18 inch |
| Belt Section | SPZ |
| Number of Grooves | 6 |
| Bore Type | Pilot Bore |
| Material | Cast Iron (CI) |
| Bore Diameter | 25 mm |
| Construction | Spoked / Arm Type |
| Pulley Type | Standard V-Pulley |
| Balancing | Unbalanced |
| Finish | Painted |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Outer Diameter | 2" TO 80" INCH |
| Number of Grooves | 1 TO 20 |
| Bore Diameter | PILOT IN STANDERD |
| Material | Cast Iron (CI) |
| Balancing | Dynamically Balanced |
| Finish | Painted |
₹ 480 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Iron |
| Finishing | Powder Coated |
| Hole Diameter | 12mm onwards |
| Capacity | any |
| Features | Rust Proof |
Minimum order quantity: 1 Piece
Any Pulley available is Taper-Lock bush to make fitting of Pulley easy and long lastic
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Belt Section | A,B,C,D,E,SPA,SPB,SPC |
| Number Of Grooves | Multi Groove |
| Taper Bush Size | 1008 TO 7060 |
| Pitch Diameter | 355 mm |
| Material | Cast Iron |
| Pulley Width | 125 mm |
| Usage/Application | Double Beam Crane |
| Capacity | 2 ton |
| Product Type | Motorized |
| Pulley Type | V Belt Pulley |
| Standard | ISO 4183 |
| Finish | Blackodised |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2100 / Piece Get Latest Price
| Capacity. | 0.5 ton |
| Capacity | 1 ton |
| Belt Section | A,b,c,D,SPA,SPB,SPC |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Product Type | V Belt Pulley |
| Material | Cast Iron |
| Usage/Application | industrial |
| Shape | round |
| Brand | mahalaxmi |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3780 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Product Type | V Belt Pulley |
| Usage/Application | rpm controller |
| Capacity | 1 ton |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 10500 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Product Type | V Belt Pulley |
| Number Of Grooves | Multi-Groove |
| Brand | MAHALAXMI MAKE |
| Diameter | 2" TO As Per Requirement |
| Size | 2" TO As Per Requirement |
| Color | Blue |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Outer Diameter | 2035MM |
| Bore Size | 20 mm |
| Belt Type | Flat Belt |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Type | Finished Bore |
| Usage | Conveyor |
| Product Type | V Belt Pulley |
| Usage/Application | Double Beam Crane |
| Capacity | 1 ton |
| Groove Type | Multi V |
| Surface Finish | Painted |
| Balancing Grade | G6.3 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Motor Pulley |
| Usage/Application | Lifting Platform |
| Capacity | 5 Ton |
| Number Of Grooves | Multi-Groove |
| Standard Lift | 18m |
| Material | Cast Iron |
| Brand | MAHALAXMI |
| Diameter | 500mm |
| Size | 2" TO 80" |
| Color | BLUE, BLACK, GREY |
| Power Source | Motorized |
| Weight | 2 TO 500KG |
| Wheel Material | CI MATERIAL, MS MATERIAL, ALLUMINIUM |
| Packaging Type | LOOSE, WOODEN |
| I Deal In | New and Second Hand |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Material | Rubber |
| Application | Conveyors |
| Brand | Fenner |
| Type | Mono- Material Belt |
| Number of Ply | 1 Ply |
| Finishing | Matte |
| Color | Multi Color |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Panchal Nirmal (Owner)
Mahalaxmi Pulley & Gears
105, Malav Estate, Opp. Nagervel Hanuman, Amraiwadi
Ahmedabad - 380026, Gujarat, India