Manufacturer of a wide range of products which include fourplex sprockets, simplex sprocket iso 16b and eightplex sprockets.
₹ 1950 / Piece Get Latest Price
| Pitch | 1/2'',5/8'',3/4'',3/8'',1'',1.25'',1.5'',2'' |
| Sprocket Type / No of Strands | Quadraplex |
| Sprocket Type | FOUPLEX |
| Usage/Application | Rolling Mill |
| Sprocket Hub Type | Type B |
| Hub Type | Type B (Single Hub) |
| Material | Mild Steel |
| Chain Type | Roller Chain |
| Bore Size | 12.7 mm |
| Pitch Size | 25.4 mm |
| Number Of Teeth | more than 100 |
| Outer Diameter (in mm) | standed |
| Teeth Type | Unhardened Teeth |
| Process of Production | Machined |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Usage/ Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Sprocket Type / No of Strands | Simplex |
| Usage/Application | Industrial |
| Sprocket Hub Type | Type B |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 22500 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Sprocket Type / No of Strands | Quadraplex |
| Usage/Application | Agricultural Machinery |
| Sprocket Hub Type | Type B |
| Chain Type | Roller Chain |
| Bore Size | 12.7 mm |
| Pitch Size | 25.4 mm |
| Outer Diameter (in mm) | STANDED |
| Teeth Type | Unhardened Teeth |
| Process of Production | Machined |
Minimum order quantity: 1 Piece
Panchal Nirmal (Owner)
Mahalaxmi Pulley & Gears
105, Malav Estate, Opp. Nagervel Hanuman, Amraiwadi
Ahmedabad - 380026, Gujarat, India