Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer quadraplex roller chain sprocket, industrial chain wheel, triple roller chain sprocket, four strand sprocket, chain sprocket wheel and industrial sprockets.
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Pitch | 5/8 inch |
| Sprocket Type | FOURPLEX |
| Number of Teeth | 17 |
| Sprocket Type / No of Strands | FOURPLEX |
| Material | Mild Steel |
| Teeth Type | Hardened Teeth |
| Hub Type | Type B (1-Side Hub) |
| Sprocket Hub Type | Type B |
| Bore Type | Pilot Bore |
| Usage/Application | Industrial |
| Bore Size | 12.7 mm |
| Pitch Size | 15.875 mm |
| Teeth Hardening | No |
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Application | Packaging Machinery |
| Sprocket Type / No of Strands | Triplex |
| Sprocket Hub Type | Type B |
| Teeth Type | Unhardened Teeth |
| Process of Production | Machined |
| Finishing | Zinc Plated |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 330 / Piece Get Latest Price
| Pitch | 1/2'',5/8'',3/4'',3/8'',1'',1.25'',1.5'',2'' |
| Sprocket Type | Triplex |
| Number of Teeth | 8T TO 100T |
| Material | Cast Iron |
| Hub Type | SINGLE/DOUBLE |
| Bore Type | Finished Bore |
| Features | Rust Proof |
| Technique | Hot Rolled |
| Diameter | 100mm |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Finishing | Polished |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Sprocket Type | SX,DX,TX,FP |
| Sprocket Type / No of Strands | Quadraplex |
| Usage/Application | Industrial |
| Hub Type | Type B (1-Side Hub) |
| Material | Mild Steel |
| Bore Type | Pilot Bore |
| Bore Size | 12.7 mm |
| Pitch Size | 63.5 mm |
| Number Of Teeth | 13 |
| Brand | Diamond |
| Outer Diameter (in mm) | standed |
| Bore Diameter | 25 mm (1 inch) |
| Teeth Type | Unhardened Teeth |
| Application | Conveyor System |
| Process of Production | Machined |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Application | Conveyor System |
| Usage/Application | Industrial |
| Sprocket Type / No of Strands | Simplex |
| Number Of Teeth | 13 |
| Teeth Type | Unhardened Teeth |
| Process of Production | Machined |
| Chain Type | Roller Chain |
| Bore Size | 10 mm |
| Pitch Size | 9.525 mm |
| Finishing | Galvanized |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Pitch | 1/2,5/8,3/4,3/8,1,1.25,1.5,2,2.5 |
| Number of Teeth | 8T TO 100T |
| Sprocket Type / No of Strands | Duplex |
| Material | Mild Steel |
| Teeth Type | Unhardened Teeth |
| Hub Type | Type B (1-Side Hub) |
| Sprocket Hub Type | Type B |
| Bore Type | Finished Bore |
| Usage/Application | Industrial |
| Teeth Hardening | Yes |
| Bore Size | 12.7 mm |
| Brand | Diamond |
| Bore Diameter | 20 mm |
| Application | Conveyor System |
| Country of Origin | Made in India |
| Sprocket Type | SIMPLEX,DUPLEX,TRIPLE |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 160 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Sprocket Type / No of Strands | Duplex |
| Usage/Application | Industrial |
| Sprocket Hub Type | Type B |
| Number Of Teeth | more than 100 |
| Chain Type | Double Pitch |
| Bore Size | 50 mm |
| Pitch Size | 25.4 mm |
| Shape | Round |
| Diameter | 2" TO 80" |
| Number Of Sprocket Teeth | 9TO 150 |
| Outer Diameter (in mm) | 2032mm |
| Teeth Type | Hardened Teeth |
| I Deal In | New and Second Hand |
| Process of Production | Machined |
| Chain Size | 1/2"P, 5/8"P, 3/4"P, 1"P, 1"1/4P, 1"1/2P, 2", 2"1/2 |
| Surface Finishing | Polished |
| Shaft Mounting | Simple Bore |
| Material Grade | 8620, 20MNCR5, EN31, EN353, EN24, EN19, EN9, EN8 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2050 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Sprocket Type / No of Strands | Simplex |
| Usage/Application | Industrial |
| Sprocket Hub Type | Type B |
| Number Of Teeth | 17 |
| Chain Type | Roller Chain |
| Bore Size | 25.4 mm |
| Pitch Size | 19.05 mm |
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Attachment Type | K2 |
| Pitch | standed |
| Suitable Chain Size | 08B |
| Mounting Side | Both Sides |
| Inside Width | standed |
| Roller Dia | Standed |
| Material Grade | Alloy Steel |
| Hole Diameter | 8 mm |
| Application | Elevator |
| Surface Finish | Zinc Plated |
| Thickness | 4 mm |
| Bolt Hole Spacing | 19 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 9500 / Piece Get Latest Price
| Inside Width | 15.8 |
| Pitch | 25.4 |
| Roller Dia | 15.88 |
| Plate Width Outer | 1.58 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 70000 / Piece Get Latest Price
| Gear Type | Girth Gear |
| Material | Mild Steel |
| Outer Diameter | Stranded |
| Module | 10 TO 50MM |
| Gear Profile | SPUR, HELICAL |
| Country of Origin | Made in India |
Girth gear also called gear ring, ball mill girth gear, kiln girth gear, is one of the main parts of a rotary kiln and ball mill. The girth gear needs to drive the whole cylinder to run for a long time, so the casting quality of the girth gear is required to be high.
Due to the large modulus and diameter of the girth gear, the girth gear processed by AGICO CEMENT adopts a spoke plate structure, which is composed of two semi-tooth rings.
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Material | Iron |
| Pitch | 1/4 to 2 1/2 |
| Inside Width | standed |
| Roller Dia | standed |
| Plate Width Inner | standed |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Sprocket Type | SIMPLEX, DUPLEX |
| Pitch | 1/2,3/4,3/8,5/8,1,1.25,1.5,2" |
| Bore Size | 12.7 mm |
| Sprocket Type / No of Strands | Duplex |
| Number of Teeth | 15 |
| Material | Mild Steel |
| Teeth Type | Unhardened Teeth |
| Sprocket Hub Type | Type B |
| Hub Type | SINGLE/DOUBLE |
| Usage/Application | Agricultural Machinery |
| Mounting | Keyway |
| Surface Treatment | Blackodised |
| Country of Origin | Made in India |
Panchal Nirmal (Owner)
Mahalaxmi Pulley & Gears
105, Malav Estate, Opp. Nagervel Hanuman, Amraiwadi
Ahmedabad - 380026, Gujarat, India