Our range of products include flexible type pin bush coupling, stainless steel hydraulic shaft coupling, rubber coupling bush, love joy coupling, star love joy coupling and flexible coupling.
₹ 260 / Piece Get Latest Price
| Coupling Size | 6" TO AS PER REQUIREMENT |
| Bore Size | 19 mm |
| Size | 1/2 inch |
| Material | Cast Iron |
| Torque Rating | 151–300 Nm |
| Usage/Application | Industrial |
| Bush Material | Rubber |
| Hub Material | Cast Iron |
| Max Speed | above 4500 rpm |
| Type | Pin Bush Coupling |
| Color | Blue |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Coupling Size | L75,L100,L110,150,L225 |
| Spider Material | STAINLESS STEEL |
| Size | 1.5inch |
| Bore Size | 9 mm |
| Usage/Application | Shaft |
| Hub Material | Stainless Steel |
| Material | Stainless Steel |
| Torque Rating | 601–1200 Nm |
| Torque | 900Nm |
| Inside Diameter | 60mm |
| Surface Finishing | Powder Coated |
| Technique | Hot Rolled |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Coupling Size | PB 100 |
| Bore Size | 19 mm |
| Torque Rating | up to 50 Nm |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Cast Iron |
| Bush Material | Rubber |
| Hub Material | CI,MILD STEEL, SS,MS |
| Max Speed | above 4500 rpm |
| Type | Pin Bush Coupling |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1050 / Piece Get Latest Price
| Type | Jaw Type |
| Brand | Lovejoy |
| Size | L 75 TO L 225 |
| Material | Cast Iron |
| Color | Black |
| Diameter | Standed |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Type | Gear Type Couplings |
| Material | Aluminium |
| Brand | Mahalaxmi Pulley & Gears |
| Usage/Application | Hydraulic Pipe |
| Size | 1/4 Inch |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Coupling type | Pin bush |
| Coupling Size | PB 100 |
| Usage/Application | Industrial |
| Size | 3inch to 24 inch and More As per requirement |
| Bush Material | Rubber |
| Material | Cast Iron |
| Packaging Type | Box |
| Hub Material | Cast Iron |
| Max Speed | above 4500 rpm |
| Torque rating | 100 Nm |
| Bore size | 19 mm |
| Speed | standed |
| Diameter | Standed |
| Material Grade | Cast iron |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Hydraulic Pipe |
| Material | Mild Steel |
| Size | 2inch |
| Diameter | 50mm |
| Surface Finishing | Powder Coated |
| Technique | Hot Rolled |
| Maximum Torque | 1000Nm |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 360 / Piece Get Latest Price
| Chain Pitch | 1/2,3/4,5/8,1'',1"1/4,1"1/2,2",2.5" |
| Number of Teeth | 18T |
| Size | 110 |
| Bore Diameter | PILOT AND AS PER REQUIREMENT |
| Chain Type | SIMPLEX & DUPLEX |
| Type | Gear Coupling |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Mahalaxmi Pulley & Gears |
| Usage/Application | Pneumatic Connections |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Coupling Size | L50 TO L225 |
| Spider Material | PU RUBBER |
| Size | 1/2 inch |
| Bore Size | 14 mm |
| Brand | Mahalaxmi Pulley & GEAR, RATHI, LOVEJOY |
| Material | CI,ALUMINUM,CARBON STEEL,EN8,SS |
| Hub Material | CI, MS,ALUMINIUM,SS,SGI,EN8 |
| Torque Rating | 601–1200 Nm |
| Spider Hardness | AS PER PARTY REQUIREMENT |
| Head Shape | Star |
| Usage/Application | Hydraulic Pipe |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Coupling Size | KTR 24 |
| Spider Material | PU |
| Bore Size | 11 mm |
| Shape | Star |
| Material | Cast Iron |
| Hub Material | Cast Iron |
| Torque Rating | up to 50 Nm |
| Spider Hardness | 80 Shore A |
| Type | Star Coupling |
| Size | 1 inch |
| Packaging Type | Star |
| Usage/Application | Pneumatic Connections |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Chain Pitch | 3/4 in |
| Size | 1/4 Inch |
| Number of Teeth | 22T |
| Bore Diameter | 20MM TO AS PER REQUIREMENT |
| Chain Type | SIMPLEX, DUPLEX |
| Type | Jaw Coupling |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Carbon Steel |
| Brand | Mahalaxmi Pulley & Gears |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 460 / Piece Get Latest Price
| Tyre Size | F40 |
| Bore Size | 24 mm |
| Torque Rating | 80 Nm |
| Usage/Application | Pneumatic Connections |
| Size | 2 inch |
| Tyre Material | Natural Rubber |
| Material | Mild Steel |
| Hub Material | Cast Iron |
| Application | Conveyor |
| Shape | Round |
| Product Type | Couple Set |
| Thread Size | 2 inch |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 240 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminum |
| Type | Gear Coupling |
| Usage/Application | Hydraulic Pipe |
| Size | 1/4 Inch |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Size | 100 TO 110 |
| Material | MILD STEEL |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | MAHALAXMI |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Full Gear Coupling |
₹ 55 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 20 mm |
| Material | Mild Steel |
| Pitch | standed |
| Hardness | standed |
| Length | standed |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 140 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 14 mm |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Type | Gear Type |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
Panchal Nirmal (Owner)
Mahalaxmi Pulley & Gears
105, Malav Estate, Opp. Nagervel Hanuman, Amraiwadi
Ahmedabad - 380026, Gujarat, India