Pioneers in the industry, we offer heavy duty v belt pulley, aluminium timing pulleys, motor pulleys, v belt step pulley, plate type pulleys and ci taper lock pulley from India.
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Outer Diameter | 24 inch (610 mm) |
| Groove Section | A,B,C,D,SPA,SPB,SPC,SPZ,FHP |
| Number of Grooves | 1 TO MULTI |
| Pulley Type | Plate Type |
| Bore Diameter | 100 mm |
| Product Type | V Belt Pulley |
| Usage/Application | Double Beam Crane |
| Material | Cast Iron |
| Capacity | 110ton |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Pulley Profile | HTM 3M, 5M,8M, XL, L |
| Number Of Teeth | 10 TO 1000 TEETH |
| Material | Aluminium |
| Bore Type | Pilot Bore |
| Bore Size | 10 mm |
| Number Of Grooves | Stanadard |
| Flange Type | Single Flange |
| Classical Series | Stanadard |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Tensile Strength | standed |
| Usage/Application | Industrial pulley |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Type | V Belt Pulley |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1450 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Section | A,B,C,D And other as Per Requirement |
| Product Type | V Belt Pulley |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Product Type | Motor Pulley |
| Usage/Application | Double Beam Crane |
| Capacity | 1 ton |
| Number Of Grooves | Multi-Groove |
| Standard Lift | 12 m |
₹ 21500 / Piece Get Latest Price
| Belt Section | A,B,C,D,SPA,SPB,SPC |
| Number Of Grooves | Multi Groove |
| Taper Bush Size | 1008 TO 7060 |
| Pitch Diameter | 355 mm |
| Material | Cast Iron |
| Pulley Width | 125 mm |
| Usage/Application | Lifting Platform |
| Capacity | 0.5 ton |
| Product Type | Motorized |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 9500 / Piece Get Latest Price
| Outer Diameter | 80" |
| Face Width | 12 inch |
| Bore Diameter | 75 mm (3 inch) |
| Material | Cast Iron |
| Construction Type | ARMS,SOLID,SPLITE TYPE |
| Product Type | Motorized |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2100 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Product Type | V Belt Pulley |
| Usage/Application | Double Beam Crane |
| Capacity | 5 ton |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 9500 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Product Type | Motorized |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Product Type | V Belt Pulley |
| Capacity | 1 ton |
| Number Of Grooves | Multi-Groove |
| Standard Lift | 12 m |
| Brand | Mahalaxmi |
| Diameter | 2 to as per requirement |
| Color | Blue |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Product Type | Motor Pulley |
| Usage/Application | Industrial |
| Capacity | 5 ton |
| Number Of Grooves | Multi-Groove |
| Standard Lift | 6 m |
| Brand | mahalaxmi |
| Size | 5 to 70" |
| Color | black, blue |
| Power Source | Motorized |
| I Deal In | New Only |
| Rust Resistance | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1950 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Product Type | Motor Pulley |
| Usage/Application | Double Beam Crane |
| Capacity | 1 ton |
| Country of Origin | Made in India |
Panchal Nirmal (Owner)
Mahalaxmi Pulley & Gears
105, Malav Estate, Opp. Nagervel Hanuman, Amraiwadi
Ahmedabad - 380026, Gujarat, India