Our range of products include v belt pulley, v belt split pulley, motorized v belt pulleys, v-belt arms pulley, fenner taper lock pulley and v belt solid pulley.
₹ 1150 / Piece Get Latest Price
| Outer Diameter | 80" |
| Groove Section | A,B,C,D,SPA,SPB,SPC,SPZ |
| Product Type | V Belt Pulley |
| Pulley Type | Plate Type |
| Usage/Application | INDUSTRIAL |
| Material | Cast Iron |
| Shape | ROUND |
| Brand | MAHALAXMI |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Cross Section | 5L |
| Application | Conveyors |
| Capacity | 1 Ton |
| Product Type | V Belt Pulley |
| Brand | Fenner |
| Material | Cast Iron |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1 ton |
| Usage/Application | Lifting Platform |
| Material | Cast Iron |
| Number Of Grooves | 2 |
| Brand | Mahalaxmi Pulley & Gears |
| Shape | Round |
| Is It Rust Proof | Rust Proof |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Type | V Belt Pulley |
| Power Source | Motorized |
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Outer Diameter | 80" |
| Capacity | 1 Ton |
| Groove Section | A,B,C,D |
| Usage/Application | Lifting Platform |
| Pulley Type | SOLID, PLATE, TAPER LOCK,PLATE |
| Number Of Grooves | Single Groove |
| Shape | Round |
| Material | Cast Iron |
| Balancing | Dynamically Balanced |
| Finish | Painted |
| Brand | Mahalaxmi Pulley & Gears |
| Is It Rust Proof | Rust Proof |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Type | V Belt Pulley |
| Power Source | Manual |
₹ 21500 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Usage/Application | Industrial |
| Capacity | 2 ton |
| Product Type | Motorized |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Outer Diameter | 80" |
| Capacity | 1 Ton |
| Groove Section | A,B,C,D,E,SPA,SPB,SPC,SPZ,FHP |
| Product Type | Motorized |
| Pulley Type | SOLID,PLATE,TAPER LOCK TYPE |
| Bore Diameter | 25 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Cast Iron |
| Balancing | Dynamically Balanced |
| Finish | Painted |
| Brand | Mahalaxmi |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Pulley Type | ARMS TYPE |
| Outer Diameter (OD) | 80" (2035MM) |
| Material | Cast Iron |
| Product Type | V Belt Pulley |
| Usage/Application | Single Grinder Crane |
| Capacity | 1 ton |
| Belt Section | A,B,C,D,SPZ,SPA,SPB,SPC |
| Bore Type | PILOT BORE,TAPER LOCK |
| Standard Lift | 6 m |
| Number Of Grooves | Multi-Groove |
| Pitch | AT10 |
| Construction Style | Split |
| Surface Finish | Plain |
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Outer Diameter | 18 inch |
| Face Width | 6 inch |
| Bore Diameter | 40 mm |
| Material | Cast Iron |
| Construction Type | SOLID, PLATE TYPE,SPLIT |
| Product Type | Motorized |
| Surface Finish | Flat Face |
| Hub Type | Hubless |
| Balancing | Dynamically Balanced |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 7750 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Product Type | V Belt Pulley |
| Usage/Application | industrail |
| Capacity | Standed |
| Number Of Grooves | Multi-Groove |
| Brand | MAHALAXMI |
| Color | blue |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Product Type | Motor Pulley |
| Usage/Application | Double Beam Crane |
| Capacity | 5 ton |
| Number Of Grooves | Multi-Groove |
| Standard Lift | 12 m |
| Brand | Mahalaxmi |
| Color | Blue |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Product Type | Motorized |
| Usage/Application | Lifting Platform |
| Capacity | 2 ton |
| Country of Origin | Made in India |
Panchal Nirmal (Owner)
Mahalaxmi Pulley & Gears
105, Malav Estate, Opp. Nagervel Hanuman, Amraiwadi
Ahmedabad - 380026, Gujarat, India