Our range of products include industrial gears, industrial gearboxes, bevel helical gearbox, spiral bevel gear and helical gear.
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| No. of Teeth | 50 teeth |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | crusher machine |
| Material Grade | Mild steel |
| Finishing | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Input Power | 25 HP (18.5 kW) |
| Material | Mild Steel |
| Ratio | 100:1 |
| Size / Center Distance | 130 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Orientation | Vertical |
| Gear Type | Worm |
| Mounting Type | Foot Mounted |
| Output Shaft Configuration | Hollow Shaft |
| Motor Speed | 300 RPM |
| Mounting | Flange, Foot |
| Brand | Premium |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Speed | 2800 RPM |
| Application | Ball Mill |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 35800 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 2HP |
| Output | 20000nm |
| Orientation | Vertical |
| Mounting | Foot |
| Material | 20mncr5 |
| Frequency | 20000nm |
| Surface Finish | Grinding |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Module | 6 Mod |
| Gear Material | AS PER REQUIREMNET |
| Material | Mild Steel |
| Shape | standed |
| Type | spiral bevel gear |
| Pressure Angle | 20 Deg |
| Gear Hardness | 50 HRC |
| Gear Face Width | 10 mm |
| Gear Finish | Hobbed |
| Gear Application | Power Transmission |
| Color | black |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Power | 22 kW (30 HP) |
| No. of Teeth | 100 teeth |
| Ratio | 100:1 |
| Mounting Type | Flange Mounted |
| Output Shaft Diameter | 110 mm |
| Orientation | Parallel Shaft |
| Material Grade | 8620,20MNCR5,EN31,EN353,EN24,EN19,EN9,EN8 |
| Finishing | Polished |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Mild Steel |
| Housing Material | Cast Iron |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Carton Box |
| Gear Type | Helical |
| Shape | Round |
| Finishing | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Panchal Nirmal (Owner)
Mahalaxmi Pulley & Gears
105, Malav Estate, Opp. Nagervel Hanuman, Amraiwadi
Ahmedabad - 380026, Gujarat, India