Pioneers in the industry, we offer full gear coupling from India.
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Bore Size | 10 mm |
| Coupling Size | 101 |
| Rated Torque | 200 Nm |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Gear Teeth Form | Straight |
| Application | ROLLING MILL, CEMENT PLANT |
| Type | Full Gear Coupling |
| Size | 100 To As per Requirement |
| Usage/Application | Industrial |
| Max Speed | 3600 rpm |
| Finish | Blackodised |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Panchal Nirmal (Owner)
Mahalaxmi Pulley & Gears
105, Malav Estate, Opp. Nagervel Hanuman, Amraiwadi
Ahmedabad - 380026, Gujarat, India